Jesteś tutaj:

OŚWIADCZENIE ws. wycieku ropy naftowej z ropociągu „Przyjaźń”

Data: 23.09.2019 r., godz. 10.00    344
Wczoraj w godzinach popołudniowych na terenie gminy Tłuszcz w pobliżu skrzyżowania drogi powiatowej 4030W z drogą gminną pomiędzy wsiami Łysobyki i Jaźwie doszło do wycieku ropy naftowej z ropociągu „Przyjaźń”.
Miejsce zdarzenia oddalone jest od terenów zamieszkałych i zbiorników wody. Służby na miejscu nie stwierdziły zagrożenia dla mieszkańców.

Dzisiaj rano Starosta Adam Lubiak zwołał posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. W spotkaniu wzięli udział m.in. Wiceburmistrz gminy Tłuszcz Waldemar Banaszek, przedstawiciele Starostwa, Komendy Powiatowej PSP, Komendy Powiatowej Policji, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Działania służb przebiegają prawidłowo, wszelkie podejmowane czynności są skoordynowane i współpraca przebiega
w sposób wzorowy.

Do zdarzenia doszło w wyniku próby nielegalnego wpięcia się do magistrali, transportującej surowiec, z którego produkowany jest m.in. olej napędowy i benzyna. Przybyli na miejsce strażacy z PSP w Tłuszczu zabezpieczyli teren zdarzenia, następnie zespół interwencyjny operatora rurociągu PERN usunął wyciek. Obecnie na terenie zdarzenia trwają intensywne przygotowania do rozpoczęcia prac rekultywacyjnych, czyli wymiany zanieczyszczonego gruntu.