Jesteś tutaj:

Światowy Dzień Chorego w wołomińskim Hospicjum Opatrzności Bożej

Data: 15.02.2018 r., godz. 11.00    1274
Centralne obchody Światowego Dnia Chorego w Hospicjum Opatrzności Bożej Księża Orioniści w Wołominie miały w tym roku miejsce w dniu 10 lutego w Auli Jana Pawła II w Hospicjum. Uroczystej Eucharystii przewodniczył ks. Dariusz Czupryński - dyrektor Hospicjum. W wydarzeniu tym uczestniczyli pacjenci i ich rodziny, wolontariusze oraz pracownicy Hospicjum, a także Kazimierz Rakowski - Starosta Wołomiński oraz przedstawiciel Gminy Wołomin Pan Robert Makowski.
Światowy Dzień Chorego, obchodzony we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes – 11 lutego, ustanowiony został przez papieża Jana Pawła II w dniu 13 maja 1992 roku – w 75. rocznicę objawień fatimskich. Celem obchodów jest objęcie modlitwą wszystkich cierpiących, zarówno duchowo, jak i fizycznie i zwrócenie uwagi świata na ich potrzeby oraz dostrzeżenie tych, którzy zawodowo bądź z potrzeby serca (jak rodziny czy wolontariusze) towarzyszą chorym i cierpiącym.

W homilii ks. dyrektor podkreślił, iż „przychodzimy jako ci, którzy potrzebują dotknięcia Jezusa Jego miłością, gdyż ona jest lekarstwem. […] Nie jesteśmy na tyle silni, aby dźwigać krzyż naszej choroby samotnie – do zniesienia jego ciężaru potrzebny jest nam Jezus”. W dalszej części homilii kapłan zwrócił także uwagę na to, że wszyscy potrzebujemy siebie nawzajem. Pomimo choroby nie należy odsyłać bliźnich na boczny tor, wręcz przeciwnie – należy wyciągać pomocną dłoń tak, jak to dzieje się m.in. w Hospicjum. „Gromadząc się przy ołtarzu Słowa i Eucharystii pragniemy dziękować Bogu za otrzymane łaski, a także zawierzyć wszystko to, co jest przed nami” – zakończył kapłan.

O oprawę muzyczną zadbali klerycy z Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko- Praskiej oraz wolontariusze. Na zakończenie Mszy św. kapłan udzielił osobom chorym w Hospicjum sakramentu namaszczenia chorych i udzielił zgromadzonym indywidualnego błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem. W uroczystości Światowego Dnia Chorego udział wzięli przedstawiciele Legionu Maryi parafii pw. św. Józefa Robotnika w Wołominie, którzy tradycyjnie przynieśli dla pacjentów żółte tulipany. Wiele ciepłych słów padło z ust księdza dyrektora Hospicjum pod adresem pracowników posługujących przy łóżku chorego i bezinteresownej, a tak cennej pracy wolontariuszy. Starosta Powiatu Wołomińskiego przemówił do zgromadzonych w Auli Hospicyjnej, a następnie wręczył upominki wolontariuszom, którzy z wielkim poświęceniem i oddaniem służą chorym i cierpiącym w wołomińskim Hospicjum.

W obecności wszystkich zgromadzonych w Auli Hospicjum ksiądz dyrektor podkreślił, iż współorganizatorem Dnia Chorego jest Powiat Wołomiński, który pokrył koszty zakupu artykułów spożywczych i tortu. W Auli Hospicyjnej w widocznym miejscu został umieszczony roll-up promujący Powiat Wołomiński.

W tym dniu chcieliśmy pokazać, że hospicjum to dom gościny i dlatego dla pacjentów oraz ich rodzin, przyjaciół i innych gości został zorganizowany poczęstunek. Na stole zagościł tort, pączki, faworki, sałatki owocowe, kawa, herbata i inne słodkości.
Przez wszystkie te inicjatywy pragniemy ukazać społeczeństwu, że hospicjum to miejsce, w którym tętni życie. Nadrzędnym celem akcji było uwrażliwienie ludzi na pomoc osobom chorym, cierpiącym i umierającym.

W imieniu pacjentów i ich rodzin oraz dyrekcji i personelu naszego Hospicjum pragniemy podziękować Panu Staroście Wołomińskiemu za współorganizację uroczystości Dnia Chorego w Hospicjum. Jest to dla nas wielki dar serca i szczególna życzliwość i zrozumienie, potrzeb naszego „sanktuarium cierpienia”. Cieszymy się, że są jeszcze w naszym środowisku ludzie, którym nie jest obojętny los ciężko chorych i umierających.

Relację przygotowali pracownicy Hospicjum Opatrzności Bożej w Wołominie