Jesteś tutaj:

KONCERTY ON-LINE !!! DO WYSŁUCHANIA I OBEJRZENIA W DOMACH W POLSKICH RODZINACH !

Data: 30.06.2020 r., godz. 12.18    904
Arcydzieło Światowej Literatury Sakralnej - Josepha Haydna - "Siedem ostatnich słów Jezusa na Krzyżu". 26 Czerwca 2020 r.,o godz. 19.00 oraz 3 lipca 2020 godz.19.00
KONCERTY ON-LINE !!! do WYSŁUCHANIA I OBEJRZENIA W DOMACH W POLSKICH RODZINACH !

Celem strategicznym projektu „Gloria Polonica -Dominum et Vivificantem” jest włączenie Polaków dzięki Telewizji Trwam i społeczności międzynarodowej poprzez Yuo Tube uczestnictwo on -line - przede wszystkim polskich rodzin które zasiadając w dwa kolejne piątki trzema pokoleniami–Dziadek-Tata-Syn przed TV w myśl nauk iż „serce i dusza leży u podstaw rozumu – czyste serce ,czysta dusza jasny umysł” aby odebrać kompetencje z ”Siedmiu ostatnich słów Jezusa Chrystusa z Krzyża” co stanowić będzie ważną część realizacji testamentu Jana Pawła II przez nas Polaków składając tym samym osobiste pieczęci każdego z nas Polaków dla nauk Papieża Polaka

e-bookiem Promujący Projekt „ Gloria Polonica-Dominum et Vivificantem”2020. https://tinyurl.com/e-bookprojektugloriapolonica1


Zapraszamy do subskrybowania kanału na którym będzie transmisja koncertu „ Gloria Polonica-Dominum et Vivificantem”2020. - 5 rzeczy, o których musisz pamiętać zakładając kanał na YouTube tinyurl.com/orkiestrasonata , tinyurl.com/sonataorkiestra


Arcydzieło Światowej Literatury Sakralnej
Josepha Haydna
"Siedem ostatnich słów Jezusa na Krzyżu"


26 Czerwca 2020 r.,o godz. 19.00, w Kościele Świętego Józefa Robotnika w Wołominie i 3 lipca 2020 godz.19.00 w Kościele Matki Bożej Częstochowskiej w Wołominie usłyszymy arcydzieło światowej literatury sakralnej oratorium "Siedem ostatnich słów Zbawiciela na Krzyżu" Josepha Haydna w wykonaniu Warszawskiej Orkiestry Kameralnej "SONATA" .i m Bogumiła Łepeckiego.

Jak głosi tradycja oratorium Haydna to dzieło, które powstało na specjalne zamówienie Biskupa Kadyksu. Po raz pierwszy zastało wykonane w 1787 r. w kościele Santa Queve. Podczas wielkopiątkowego nabożeństwa, w świątyni spowitej kirem ksiądz Biskup wypowiadał jedno z siedmiu ostatnich słów Zbawiciela umierającego na krzyżu, następnie wygłaszał krótką homilię, po czym następowała zbiorowa modlitwa duchownego i wiernych. W tym czasie rozbrzmiewała muzyka sprzyjająca filozoficznej refleksji nad słowami Ewangelii.

Ostateczne opracowanie i ukończenie tego dzieła zabrało, nawet tak genialnemu kompozytorowi jak Haydn, ponad dwadzieścia lat. Świadczy to niewątpliwie o bardzo osobistym podejściu twórcy do wykonywanej pracy. Ukazuje w wyraźnym świetle mistycyzm i powagę, którymi pragnie podzielić się autor ze słuchaczami.

Perfekcyjnie wykonywane oratorium Haydna będzie poprzedzone krótkim wprowadzeniem o twórczości klasyka oraz biografii orkiestry i encykliki Dominum et vivificantem które zaprezentuje kulturą słowa żywego prezes zarządu fundacji dyrektor generalny orkiestry Pan Jacek Łepecki. On również odczytuje fragmenty Ewangelii wraz z poezją stworzoną przez Ks. Artura Kidona wprowadzającą do słów Jezusa Chrystusa wypowiadanych z Krzyża .
Sonaty (wszystkie w tempie adagio) poprzedzone zostały introdukcją, a zakończone kontrastującym, szybkim, radosnym fragmentem, obrazującym zmartwychwstanie (Il Terremonto).

Ponadto każdą z sonat rozpoczyna recytowany fragment Ewangelii:

1 - "Ojcze przebacz im, bo nie wiedzą co czynią!",
2 - "Zaprawdę, powiadam ci: Dziś ze mną będziesz w raju',
3 - "Niewiasto, oto syn Twój. Oto Matka twoja",
4 - "Boże mój, Boże mój, czemuś mnie opuścił?",
5 - "Pragnę",
6 - "Wykonało się!",
7 - "Ojcze, w Twoje ręce powierzam ducha mojego"

Serdecznie zapraszamy zatem na to wyjątkowe wydarzenie wszystkich Państwa informując jednocześnie iż orkiestrą będzie dyrygował wspaniały polski dyrygent, klasy międzynarodowej maestro Zbigniew Graca.

Słowo Prezesa Zarządu Fundacji - Jacka Łepeckiego

Pragnę podkreślić iż moja orkiestra 8 kwietnia 2005 roku jako jedyna w Polsce w tym dniu za zgodą Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski wykonała to przepiękne Oratorium po raz pierwszy w Kościele Św. Anny w Warszawie o godz. 7 rano na 2 godziny przed centralna ceremonią żałobną Ojca Świętego z Watykanu. Koncert był transmitowany na żywo przez Program 1 Telewizji Polskiej oraz TV Polonia na Świat.

Prezentacja produkcji z Telewizją Polską: Oratorium Josepha Haydna „Siedem ostatnich słów Zbawiciela na Krzyżu”.

Produkcja Fundacji orkiestry w 2020 r - https://tinyurl.com/Transmisja-Koncertu-2020Dlatego odczytując to ogromne wyróżnienie jakie mnie spotkało zrozumiałem dewizę Świętego Jana Pawła II –której nas uczył iż bardziej niż jest dane jest zadane !

Stąd właśnie od 2005 roku, każdego roku w rocznicę śmierci Papieża Polaka prezentuje produkcje tego właśnie oratorium meritum ewangelii w poszczególnych miastach Polski w hołdzie Świętemu Janowi Pawłowi II – kierując do Polaków przed koncertami jego nauki z encyklik bądź z jego Testamentu.

Zrealizowałem wraz z Orkiestrą dotychczas 63 takie koncerty w 43 miastach Polski we wszystkich dzielnicach Warszawy i na Uniwersytetach -KUL i UKSW.

Dotychczas koncertom oratoryjnym patronowali: marszałkowie, prezydenci, burmistrzowie, starości i wójtowie województw, miast i powiatów samorządu Rzeczpospolitej Polskiej oraz hierarchowie Kościoła Rzymsko-Katolickiego.