Jesteś tutaj:

Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Data: 30.04.2019 r., godz. 14.28    446
Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej zostało ustanowione przez Sejm w 2004 roku. Od tej pory odbywa się regularnie 2 maja. Flaga ma wyjątkowe znaczenie dla tradycji i kultury polskiej, obok Orła Białego jest drugim najważniejszym symbolem narodowym oraz znakiem rozpoznawczym Polaków poza granicami kraju.
Podkreśla tożsamość narodową, wartości, a także wspaniałą a zarazem tragiczną historię narodu polskiego i pamięć o bohaterach, którzy wzięli udział w licznych wojnach i powstaniach i oddali życie za wolność ojczyzny.

Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej zostało ustanowione przez Sejm w 2004 roku. Od tej pory odbywa się regularnie 2 maja. Flaga ma wyjątkowe znaczenie dla tradycji i kultury polskiej, obok Orła Białego jest drugim najważniejszym symbolem narodowym oraz znakiem rozpoznawczym Polaków poza granicami kraju. Podkreśla tożsamość narodową, wartości, a także wspaniałą a zarazem tragiczną historię narodu polskiego i pamięć o bohaterach, którzy wzięli udział w licznych wojnach i powstaniach i oddali życie za wolność ojczyzny.

Flaga pojawia się wszędzie tam, gdzie odbywają się wydarzenia ważne dla Polaków – podczas uroczystości o charakterze patriotycznym, demokratycznych wyborów czy wizyt zagranicznych gości. Stanowi nieodłączny element wystroju wszystkich urzędów, szkół i innych instytucji państwowych. Towarzyszyła również wielkim wydarzeniom historycznym, jak choćby odradzaniu się Państwa Polskiego po ponad stu latach zaborów w 1918 roku, walkom żołnierzy polskich na frontach obu wojen światowych, wreszcie – upadkowi ustroju komunistycznego i powstawaniu demokracji. 

Szanowni Mieszkańcy Powiatu Wołomińskiego, zwracam się z prośbą, abyście w dniach 2 i 3 maja wywiesili biało-czerwone flagi państwowe na swoich domach. Chciałbym, abyśmy w tych szczególnych dniach nie wstydzili się ogłosić, że jesteśmy Polakami, a poprzez ten symboliczny gest wspólnie uczcili Święto Flagi oraz rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja.


Starosta Wołomiński
Adam Lubiak


Dla mieszkańców Powiatu Wołomińskiego przygotowaliśmy konkurs. Szczegółowe informacje na naszym profilu FB

 Zapraszamy do udziału w konkursie!!!