Jesteś tutaj:

545 lat istnienia parafii Przemienienia Pańskiego w Radzyminie

Data: 06.02.2018 r., godz. 11.00    1177
Parafia Przemienienia Pańskiego w Radzyminie ma już 545 lat. Uroczysta Msza święta jubileuszowa została odprawiona 4 lutego br. Przewodniczył jej ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej biskup Romuald Kamiński. Starostę wołomińskiego reprezentował wicestarosta Adam Łossan.
Parafia w Radzyminie została erygowana przez biskupa płockiego i księcia mazowieckiego Konrada. w 1473 roku. Pierwszy kościół zbudowano z drewna.

W latach 1773-1780 ówczesna właścicielka Radzymina i sąsiednich folwarków Księżna Eleonora Czartoryska z domu Waldstein, hrabina austriacka, małżonka księcia Michała, Wielkiego Kanclerza Księstwa Litewskiego, wzniosła w Radzyminie jednonawowy kościół murowany. Stylowa dzwonnica z trzema dzwonami ufundowanymi również przez hrabinę Czartoryską została wybudowana już wcześniej. Projektantem dzwonnicy oraz kościoła jest Jan Chrystian Kamsetzer.

Konsekracji świątyni w 1781 roku dokonali biskup płocki książę Michał Poniatowski wraz z biskupem Adamem Naruszewiczem. 25 marca 1992 r. kościół parafialny został wyniesiony do godności kolegiaty i erygowano kapitułę.

Obecnie w świątyni zachowały się XVIII-wieczne obrazy i rzeźby. Obok znajduje się plebania z drugiej połowy XVIII wieku.

Materiał filmowy