Powiatowa Biblioteka Publiczna powróciła do swojej dawnej siedziby

Data: 11.10.2018 r., godz. 14.00    316
Za ponad 3 mln zł Powiat Wołomiński wyremontował i rozbudował Powiatową Bibliotekę Publiczną przy ul. Ogrodowej 1A w Wołominie. Dzięki zaangażowaniu Zarządu i Rady Powiatu Wołomińskiego, po latach spędzonych w wynajętym lokalu, biblioteka powróciła na swoje miejsce. Uroczyste otwarcie zmodernizowanego budynku odbyło się 10 października br.
Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wołominie ma już ponad 60 lat. Jej pierwszą siedzibą była kancelaria Inspektoratu Szkolnego przy ul. Armii Ludowej 78 (obecnie ul. Legionów). Przez blisko pół wieku placówka znajdowała się przy ul. Ogrodowej. Powstała we wrześniu 1955 roku i przyjęła nazwę Powiatowej Biblioteki Pedagogicznej w Wołominie. Następnie funkcjonowała jako Filia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Warszawie. Od lipca 2013 roku, po przejęciu jej przez Powiat Wołomiński, nosi nazwę Powiatowej Biblioteki Publicznej.

Budynek przy ul. Ogrodowej 1 w Wołominie przekazali społeczeństwu Wołomina - na
potrzeby związane z kulturą - jego pierwsi właściciele, Helena i Stefan
Nasfeterowie. W 2017 roku Powiat podjął decyzję nie tylko o remoncie biblioteki, ale również o rozbudowie, żeby pomieścić imponujący księgozbiór liczący ok. 60 tysięcy
woluminów.

Poza tradycyjną literaturą biblioteka oferuje również audiobooki, filmy DVD, czasopisma oraz bezpłatny dostęp do Internetu. Do niedawna biblioteka udostępniała swoje zbiory przede wszystkim nauczycielom, studentom i maturzystom. Teraz mogą z niej korzystać wszyscy mieszkańcy powiatu wołomińskiego.

Patronami odrestaurowanej biblioteki są oczywiście Helena i Stefan Nasfeterowie.