REGIONALNY FESTIWAL KODOWANIA # ZAKODUJ TO SOBIE

Data: 09.10.2018 r., godz. 15.00    116
W dniach 6-7 października 2018 r. w ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania w Tłuszczu i Zabrodziu odbyło się niecodzienne wydarzenie – Regionalny Festiwal Kodowania # ZAKODUJ TO SOBIE. Współorganizatorem wydarzenia był Powiat Wołomiński.
Pierwszego dnia w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Zabrodziu odbył się cykl warsztatów: mBot, LOFI Robot, Ozobot, Lego Education, Photon, Finch oraz kodowanie na dywanie. Udział w nim wzięło ponad 130 osób. Kolejny dzień również obfitował w masę atrakcji. W hali sportowej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Tłuszczu obyło się uroczyste otwarcie Festiwalu w powiecie wołomińskim, któremu towarzyszyły pokazy sceniczne robotów, stoiska interaktywne (walki robotów miniSUMO, wyścigi robotów oraz zawody robotów w piłkę nożną). Udział w nim wzięło ponad 300 osób. Przez cały dzień młodzi mieszkańcy naszego powiatu uczestniczyli w 11 warsztatach:
• warsztaty PHOTON. Interaktywny robot edukacyjny, który poprzez aplikację mobilną oraz powiązane z nią doświadczenia i eksperymenty wprowadza dzieci w świat nowych technologii.
• warsztaty LOFI ROBOT. Prosty i łatwo dostępny system do konstruowania robotów oparty o narzędzia OPEN SOURCE, takie jak ARDUINO i SCRATCH, które zamieniają robotykę w niezwykłą zabawę zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.
• warsztaty mBOT . Robot stworzony do nauki programowania i wprowadzenia uczniów w świat robotów i komputerów. W intuicyjnym programie mBlock opartym na Scratch, można nie tylko programować roboty, ale też tworzyć proste gry, animacje i inne programy. Nauka poprzez zabawę pozwala uczniom odkrywać talenty i rozwijać zdolności.
• warsztaty SCRATCH. Scratch to edukacyjny język obiektowy, stworzony jako środek do nauczania dzieci i młodzieży podstaw programowania oraz środowisko programistyczne służące do tworzenia i uruchamiania programów w tym języku.
• warsztaty OZOBOT. Mały, ale bardzo inteligentny robot do nauki programowania. Ozobot zabiera dzieci w wieku od 5 lat w niesamowitą przygodę rysowania, rozwiązywania problemów i pracy grupowej.
• warsztaty LEGO. Nic lepiej nie motywuje dzieci niż budowa modeli, które następnie można samodzielnie wprawić w ruch, co pozwala na pełną “władzę” nad stworzonym obiektem.
• warsztaty MINECRAFT. W trakcie warsztatu dzieci poznają podstawowe zagadnienia programowania strukturalnego, uzyskana wiedza pozwala im na realizację programów, których efekty są widoczne w świecie Minecraft).
• warsztaty FINCH. Finch to małe i inteligentne roboty, które reagują na temperaturę otoczenia, położenie w jakim się znajduje, wykrywa przeszkody, reaguje kiedy pada na niego światło, słucha naszych poleceń, jeździ, wydaje dźwięki i świeci.
• warsztaty MICRO:BIT. To niewielkich rozmiarów płytka rozwojowa przygotowana przez BBC. Cel był prosty - stworzenie platformy, która zachęci najmłodszych do eksperymentowania z elektroniką, tworzenia własnych projektów, rozbudzi fantazję i ciekawość.
• warsztaty Scottie go! Scottie Go! to innowacyjna gra do nauki programowania. Jest połączeniem kartonowych klocków za pomocą, których gracze układają komendy programistyczne, oraz aplikacji która wyznacza zadania, skanuje ułożone rozwiązania i przekształca je w ruch i zachowanie Scottiego oraz poznanych w grze innych bohaterów.
• warsztaty Kodowanie na dywanie! Dzięki zadaniom z kodowania nauka matematyki, informatyki staje się prosta, kolorowa i interesująca, poznawana w zabawie i w działaniu przekształca się w przygodę. Zabawy z kubeczkami na macie służą do zorganizowania różnego rodzaju aktywności: memory, sudoku, a także do tworzenia kodów z warunkami, algorytmów. Dzięki zabawom z kodowania rozwijamy kreatywne i logiczne myślenie, ćwiczymy samodzielność uczniów, poszerzamy wyobraźnię, przygotowujemy do nauki programowania.

Celem Regionalnego Festiwalu Kodowania #Zakoduj to sobie było zachęcenie młodych ludzi do nauki kodowania oraz edukacja i rozwój umiejętności programowania a także zwiększenie dostępu do nowoczesnych technologii. FFK przyczynił się niewątpliwie do wspierania młodych ludzi w planowaniu ich przyszłości zawodowej w sposób szeroki i nieszablonowy, uwzględniając rozwój społeczeństwa informacyjnego i gospodarki opartej na wiedzy.

Dzięki wsparciu Współorganizatora – Powiatu Wołomińskiego udało się przeprowadzić konkursy z wartościowymi nagrodami oraz zorganizować poczęstunek dla przybyłych gości z Zabrodzia i Nadmy oraz uczestników Regionalnego Festiwalu Kodowania #Zakoduj to sobie.